בפרק זה של מאמרים נתייחס לעניין המנעולנים בישראל ובעולם בפרט. הנושאים שניתן אליהם את הדעת הם איפה לומדים את המקצוע של המנעולנות בישראל, מה צריך כדי להיות מנעולן האם צריך הכשרה לפני האם כל אחד יכול להיות מנעולן ועוד.

 

מנעולן מהו?

 

מנעולן הוא איש מקצוע לכל דבר, שחייב ללמוד את מקצוע המנעולנות קודם כל באופן תאורטי. עליו לדעת איך בנוי מנעול ממה הוא עשוי, איך בנויה דלת, איזה סוגי דלתות יש, איזה סוגי מנעולים חבויים יש, איך פורצים דלתות וכמובן עוד הרבה נושאים שקשורים למקצוע הזה. ואז בעצם מגיע הנושא המעשי שבו מנעולנים יוצאים לשטח וכל מה שנלמד בכיתה, בעצם ניראה אחרת לגמרי וצצות כל מיני בעיות שלא נלקחו בחשבון

 

מנעולנים

 

לכן בשביל ללמוד את המקצוע הזה לעומק, רצוי לאחר הלימוד בבית הספר למנעולנים  להתחיל לעבוד בחנות מנעולים באזור המגורים. למשל מנעולן בחולון רצוי שיילמד בחולון בחנות מנעולים, על מנת ללמוד את אופי הלקוחות בחולון, מהם הדרישות של הלקוחות באותו האזור, ומה המחירים לגביית שירות באותו אזור. רק לאחר מכן מומלץ להתחיל לעבוד כעצמאי בשטח כמנעולן, לאחר שנצברו הרבה שעות ניסיון, וגם עם קרה וקרו בעיות, תמיד יהיה עזרה מבעלי החנות.

 

מה צריך כדי להיות מנעולן?

 

קודם כל ולפני הכל חשוב מאוד שלא יהיה עבר פלילי, כלומר רישום פלילי נקי במשטרה. רק כך אפשר לקבל תעודת יושר. אחרי השלב הזה חשוב לדעת שעל מנת להיות מנעולן צריך תעודה סיום לימודים לאחר קורס הכשרה למנעולנים, באחת המכללות ללימוד בישראל. כיום יש כזאת מכללה כמעט בכל עיר מרכזית. עד כמה הלימוד מקצועי?על זה יש לי הרבה מה לומר אבל נתייחס לזה בפרק על המכללות ללימוד מנעולנות בישראל.

 

האם צריך הכשרה לפני?

 

כמובן שלפני הוצאת כסף על לימוד המנעולנות בישראל, וזה לפחות כמה אלפים על לימוד, וכמה אלפים על ציוד לעבודה, חשוב לאהוב את המקצוע, כי כמו שאומרים או שעושים את זה באהבה או שלא עושים את זה בכלל.

 

חשוב שתהיה פרקטיקה בידיים בתיקון דברים ולא אחד שבכל מה שהוא נוגע הוא הורס. חשוב שנדע לחשוב צעד אחד קדימה בכל פעולה של תיקון, החלפה, פריצה של מנעול על מנת לא לגרום נזק לדלת, או למנעול הדלת.

 

לסיכום להיות מנעולן בישראל זה לא דבר קל הן בנושא המקצועי של בניית הדלתות בארץ, שרובם מפלדה והקושי לתקן אותם, לעומת הדלתות בארצות הברית למשל ששם כל הדלתות בנויות מעץ שככה התיקון שלהם הרבה יותר קל. והן בקטע העסקי, שכולל פרסום יקר מאוד שלפעמים לא מצדיק את מחיר העבודה והרווח.